‏‏הגיחון דורגה בין חמשת תאגידי המים המובילים בעולם בחדשנות וקיימות

‏תאגיד הגיחון מוביל בניהול וביישום טכנולוגיות חדשניות, דורג בין חמשת תאגיד המים המובילים בדו"ח של ה-EIP

1.   תאגיד הגיחון - תאגיד המים של אזור ירושלים – זכה לציונים מעולים בדו"ח של השותפות האירופאית לחדשנות – מים (EIP-Water[1]) שעל יד האיחוד האירופאי, ודורג בין חמשת תאגידי המים המובילים מתוך 25 תאגידים באירופה ובעולם שסוקרו. הגיחון דורג מעל ערים ידועות כגון אתונה, מלבורן, גנובה ורוטרדם.

2.   הגיחון אף הוכר כתאגיד מצטיין וזכה בציון מושלם של 10 בחלק מהפרמטרים שנסקרו, כולל: ניהול ותוכניות עבודה, איכות מי שתיה, ניצול יעיל של מים ומחוייבות לקיימות. 

3.  

"תביעת הרגל" של הגיחון


הדו"ח “EIP Water, City Blueprints of 25 Cities and Regions, Interim Report” שהוכן עבור ה-EIP ע"י KWR Watercycle Research Institute ההולנדית בשיתוף ארגון NetwercH2O, סקר את רמת הקיימות ואיכות התשתיות המים והביוב ב-25 ערים בעולם, תוך יצירת "תביעת רגל" (City Blueprint) של כל תאגיד עירוני. המטרה של המחקר היא יצירת "תביעת רגל" אופטימלית לתאגיד מים עירוני והתווית השיטות לשיפור רמת הקיימות בתאגידי מים עירוניים בעולם.

4.   במחקר נבחנו 24 אינדיקטורים של מערכות מים וביוב עירוניות (ציון בין 0 – 10) כולל; הימצאות מקורות מים נגישים, איכות מי שתיה, איכות מי תהום, אובדן " פחת מים, יעילות מערכת ביוב וגיל רשת הביוב, רמת ניהול התאגיד, הכנת וביצוע תכניות עבודה, הפרדת תשתיות, יעילות וחסכון באנרגיה, מחזור בוצה ועוד.

5.   הגיחון זכה בציון כולל של 7.2 המציב אותו בין חמשת תאגיד המים העירוניים המובילים מתוך 25 תאגידי מים בעולם שנסקרו, אחרי תאגידי המים של המבורג-גרמניה (ציון של 8.0), מלמו-שבדיה (ציון של 8.0), אמסטרדם-הולנד (ציון של 7.6), ואוסלו-נורבגיה (ציון של 7.4). תאגיד המים של ליאון-צרפת קיבל גם הוא ציון של 7.2.

6.   תאגידי מים נוספים שהשתתפו במחקר הינם; רוטרדם-הולנד (ציון של 7.0), מלבורנה-אוסטרליה (ציון של 7.0), מאסטריכט-הולנד (ציון של 6.9), ונלו-הולנד (ציון של 6.9), מנרסה-ספרד (ציון של 6.6), רגגיו אמיליה-איטליה (ציון של 6.6), זרגוזה-ספרד (ציון של 6.6) אתונה-יוון (ציון של 6.4), סקודלנד-בריטניה (ציון של 6.2), אלגרבה-פורטוגל (ציון של 5.8), הו צי מאן סיטי-ויאטנם (ציון של 5.4), גינובה-איטליה (ציון של 5.3), איסטנבול-תורכיה (ציון של 5.2), בוקרשט-רומניה (5.2 ציון של), פיזה-איטליה (ציון של 5.1), מלטה (ציון של 4.8), דר אס סאלאם-טנזניה (ציון של 4.3), וקילמבה קיאסי-אנגולה (ציון של 3.5).

7.   בין התהליכים בגיחון שזכו להערכה גבוה במחקר; המאמצים הרבים של הגיחון - שכוללים טכנולוגיות חדשניות, מתודולוגיות ניהול מתקדמות ומקצועית – המשפרים את הניצול היעיל של מי השתייה, השימוש בביוגז המופק בתהליך טיפול בשפכים עירוני לייצור 2 מגה-וואט חשמל בשנה במט"ש שורק, ופריסת רשת שתאפשר השקיית הגנים העירונים של ירושלים בקולחין מטופלים טיפול שלישוני ממט"ש חומת שמואל.

8.   הכרה זאת הינה האחרונה ברצף של ביטויים לאיכות הביצוע בהם זוכה הגיחון כתאגיד מים וביוב מקצועי ואיכותי, ומתווספת לאקרדיטציה בינלאומית בתחום ניהול אנרגיה (תקן איכות ISO 50001במסגרתו הקים חברת "הגיחון" מערכת ניהולית המשפרת את ביצועי האנרגיה לרבות יעילות אנרגיה, שימוש באנרגיה, וצריכת אנרגיה. הנהלת החברה מאמינה שיישום דרישות איכות הינה הדרך להוביל להפחתה בפליטות גזי חממה והשפעות סביבתיות נוספות וכן להפחית את עלות האנרגיה באמצעות ניהול שיטתי וחכם. מערכת לניהול האנרגיה (EnMS), מאפשרת להנהלת החברה, לפתח וליישם מדיניות אנרגיה, להציב יעדים, מטרות ותוכניות פעולה אשר מביאים בחשבון דרישות על-פי דין ומידע הקשור לשימוש משמעותי באנרגיה. המערכת מאפשרת לחברה לעמוד במחויבות שבמדיניות שהוגדרה , לנקוט פעולות הדרושות כדי לשפר את ביצועי האנרגיה ולהציג התאמה של המערכת לדרישות התקן), בתחום אחראיות חברתית (תקן איכות 10000ISO ) ובתחום אבטחת תשלומים באמצעות כרטיסי אשראי (תקן PCI DSS).

9.   תודות לד"ר אביטל דרור-אהרה באגף ייעוץ מים במשרד האנרגיה והמים על הסיוע והתמיכה.

10.    המחקר וחלקיו נמצאים באתר ה-EIP  http://www.eip-water.eu/working-groups/city-blueprints-improving-implementation-capacities-cities-and-regions

 


[1] European Innovation Partnership on Water (http://www.eip-water.eu/ )

חזרה